Big Brother 2 • Showmag.info

BIG BROTHER 2

DZIEŃ 106

Agnieszka LorekAnna BuchaczArkadiusz NowakowskiBarbara KnapBogusława AdamczykDavid RubasińskiIlona StachuraIreneusz GrzegorczykJakub JankowskiJerzy KulickiKarolina JakubikMarzena WieczorekWojciech GlancWojciech Witczak

Big Brother 2

Uczestnicy
Wydarzenia
Nominacje
Powiedzieli
Sukcesy
W cztery oczy
Zasady
Tygodnik

Nasze serwisy:

Showmag.info
Big Brother
Big Brother 2
Big Brother 3: Bitwa
Big Brother 4.1
Big Brother 5

Zasady

Korzenie
"Big Brother" jest pierwszym programem typu reality show na świecie- na jego pomysł wpadli Holendrzy. Początkowo zakładano, że w luksusowym domku zamieszka na rok kilku uczestników, którzy żyć będą ze sobą pod okiem kamer i telewidzów. Jednak stacja telewizyjna John De Mol musiała ostatecznie zrezygnować z tego pomysłu, bowiem nakłady finansowe okazały się zbyt małe. W końcu jednak, 16 września 1999 roku o godzinie 19:00, "Big Brother" pojawił się na ekranach telewizorów, choć na trochę zmienionych zasadach. Założenia programu były proste- w strzeżonym Domu, pozbawionym większych luksusów zamieszka na 100 dni dziewięciu uczestników, którzy żyjąc wśród kamer będą musieli wykonywać zadania Wielkiego Brata, a w określonym czasie wyznaczać spośród siebie dwie osoby, które ich zdaniem powinny opuścić Dom. Z osób, które zostają nominowane telewidzowie poprzez telefoniczne głosowanie wybierają tą, która ostatecznie ma pożegnać się z Wielkim Bratem. W finale pozostają trzy osoby spośród których telewidzowie wybierają zwycięzcę. Program okazał się bardzo kontrowersyjny, a wkrótce inne kraje zaczęły ubiegać się o licencję na produkcję "Wielkiego Brata". Historia polskiej wersji "Big Brother" zapoczątkowała się 28 lipca 2001 w Holandii, gdzie podpisano umowę na zakup licencji. Była to w pewnym sensie formalność, gdyż właścicielem praw do tego formatu jest firma Endemol, która na terenie Polski działa jako Endemol Neovision. Współwłaścicielem zarówno Endemol Neovision, jak i TVN jest ITI Holdings, dlatego TVN miała prawo pierwokupu licencji.

Nazwa
Tytuł programu wziął się z książki George'a Orwella- "Rok 1984". Autor zawarł w niej swoją wizję przyszłości świata, którym władałaby wszechogarniająca siła, obserwująca mieszkańców, kontrolująca ich i dyktująca warunki.

Technika
Przy realizacji programu bierze udział 230 osób. Przez 24 godziny na dobę czuwają realizatorzy, redaktorzy, asystenci, operatorzy, technicy, montażyści, dokumentaliści, pracownicy Biura Prasowego, redakcja tygodnika "Big Brother. Wielki Brat", pracownicy ochrony oraz zespół psychologów i zespół medyczny. Bezpośrednio nad programem, przez osiem godziny, czuwają dwa zespoły złożone z trzynastu osób: wydawcy, dwóch realizatorów wizji, technika wizji, dwóch dźwiękowców i asystenta, redaktora zapisującego zdarzenia w Domu, pięciu operatorów i montażysty. Oznacza to, że przez 16 godzin rejestracji pracuje w sumie 48 osób, oraz administratorzy systemów komputerowych: nadawczego i biurowego, a także inżynier studia. Dom Big Brothera ma własne zasilanie. Nad dostawą energii i zasilaniem czuwa non-stop jedna osoba. W sytuacjach awaryjnych dopływ prądu przez 10 minut zapewni UPS. Po tym czasie włącza się agregat prądotwórczy. Sterowane automatycznie "oczy Wielkiego Brata" obserwują Dom, jego mieszkańców i mające tam miejsce wydarzenia, wspomagane dodatkowo przez kamery studyjne umieszczone w różnych punktach domu. Oprócz kamer zainstalowanych w domu, organizatorzy zadbali również o umieszczenie odpowiedniego oprzyrządowania w ogrodzie, tak aby uczestnicy programu ani na chwilę nie pozostawali poza czujnym okiem Wielkiego Brata. Aby przekaz z Domu można było uznać za kompletny, wszyscy użytkownicy zobowiązani zostali do założenia na okres trwania programu mikrofonów bezprzewodowych.

Wielki Brat
Na zakończenie trzeciej polskiej edycji "Big Brother" ujawniono widzom postać Wielkiego Brata. Właścicielem najbardziej tajemniczego głosu w Polsce okazał się Jarosław Ostaszkiewicz- reżyser teatralny, twórca kilku programów dla telewizji publicznej. Reżyserował m.in. "Kordiana", sztuki Bogusława Schaeffera i Stefana Themersona oraz przedstawienia na podstawie własnych scenariuszy. Szersza publiczność, może go skojarzyć z programem Dzyndzylyndzy. Nim Jarek dostał propozycję zagrania Wielkiego Brata, pracował w redakcji tego programu. Na długo przed powstaniem "Big Brother" w Polsce stworzył własny projekt o nazwie Budka Marzeń, który był częścią kampanii reklamowej jednego z funduszy emerytalnych. Sześć grup złożonych z dwóch aktorów jeździło po Polsce z zamkniętą budką, w której była kamera i monitor. Każdy, kto chciał, mógł tam wejść i jak w konfesjonale zwierzyć się ze swoich marzeń. Doświadczenie było niesamowite. Okazało się, że do budki ustawiały się kolejki chętnych. Że ludzie bardzo potrzebują takiego miejsca, gdzie mogą się swobodnie wypowiedzieć. Szacunek dla potrzeb ludzi spowodował zainteresowanie Jarka programem "Big Brother". Najpierw był jednym z prowadzących casting do pierwszej edycji- jego zadaniem jako reżysera było wyłowienie ludzi otwartych, kreatywnych, którzy potrafili włączyć się do powierzonych im zadań i nie nakładali masek przed kamerą. Pisał też scenariusze zadań i dopiero później dostał propozycję zagrania roli Wielkiego Brata. Jarek sądzi, że o wyborze przesądziły jego umiejętności reżyserskie.

Życie w Domu Wielkiego Brata
Polski Dom Wielkiego Brata mieści się w Sękocinie pod Warszawą. Jego mieszkańcy nie mają możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie mają telewizora, radia, telefonu, nie docierają do nich gazety. Nie wiedzą która jest godzina, co dzieje się na zewnątrz. Nie wiedzą nic o wydarzeniach politycznych, kulturalnych, gospodarczych itp. Pozbawieni są także kontaktu ze swoimi rodzinami i nie otrzymują od nich żadnych informacji. Przez cały czas muszą wykonywać zadania jakie zleca im Wielki Brat. Jeżeli mieszkańcy zaliczą zadanie tygodniowe, mają możliwość zrobienia zakupów w Sklepie Wielkiego Brata. Czasem jednak ceny produktów są bardzo wysokie. Mieszkańcy żyją pod okiem kamer i telewidzów. Przez 24 godziny na dobę są obserwowani.

Nominacje
Na wezwanie Wielkiego Brata mieszkańcy muszą stawić się w Pokoju Zwierzeń. Pomieszczenie jest wyposażone w kamerę i mikrofony. Tutaj mieszkańcy otrzymują od Wielkiego Brata zadania, tu też nominują, czyli wskazują osoby, które według nich powinny opuścić Dom. Przyszłość dwojga mieszkańców, którzy otrzymają najwięcej wskazań, jest w rękach widzów. Wynik telefonicznego głosowania ogłaszany jest na żywo w programie "Big Brother- Ring". Osoba, która uzyskała najwięcej ilość głosów bezpośrednio z Domu przechodzi do studia- spotyka się z rodziną i przyjaciółmi.

Usunięcie z Domu
Przed rozpoczęciem programu, jego uczestnicy zapoznali się z regulaminem programu "Big Brother" i z zasadami przebywania w domu. Regulamin zakazuje stosowania jakichkolwiek pogróżek czy tyranizowania współlokatorów. Niedopuszczalne są akty wandalizmu i przemocy w stosunku do innych mieszkańców. Naruszenie regulaminu spowoduje automatyczne usunięcie winowajcy z Domu "Big Brother". Ponadto mieszkańcy nie mogą ujawniać między sobą, kogo ze współlokatorów wskazali lub planowali wskazać jako osobę do usunięcia. Za złamanie tych zasad grozi usunięcie z Domu "Big Brother".

Dobrowolne opuszczenie Domu
Mieszkańcy pozostają w Domu Wielkiego Brata świadomie i na własne życzenie. Jeżeli zechcą, mogą w każdej chwili go opuścić. Tracą jednak wszelkie szanse na wygraną. Kto raz wyjdzie z Domu "Bi Brother" nie może już tam wrócić.

W przypadku choroby
Nad zdrowiem mieszkańców domu czuwają lekarze. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, mieszkańcom udzielana jest natychmiastowa pomoc. Podczas realizacji programu dyżurują lekarze, pielęgniarki i psycholodzy, gotowi w każdej chwili pospieszyć z pomocą mieszkańcom domu. Rozmowy z psychologami objęte są tajemnicą. Nie są nagrywane, nigdy więc nie zostaną wykorzystane w programie, nie można ich także obejrzeć w Internecie.

Ciekawostki
W każdym z krajów w których emitowany był "Wielki Brat" zasady lekko się zmieniały. Dom Wielkiego Brata nie wszędzie był taki sam, w niektórych edycjach pojawiał się w zegar, zmieniała się także liczba uczestników. Nie inaczej było w Polsce. To u nas po raz pierwszy na świecie, na tydzień przed rozpoczęciem programu, ogłoszono konkurs "Big Brother- Ty wybierasz", w którym przedstawionych zostało dziesięć osób, spośród których telewidzowie w trwającym tydzień głosowaniu telefonicznym wybrali dwójkę (kobietę i mężczyznę), która zamieszkała w Domu Wielkiego Brata. Następnego dnia dołączyła do nich pozostała dziesiątka uczestników wybrana przez psychologów. W pierwszej polskiej edycji programu telewidzowie mieli do wyboru dziesięć osób, zaś w drugiej tylko sześć, które na dodatek przez tydzień mieszkały w Domu Wielkiego Brata.

Niespodzianki
W trakcie trwania programu na mieszkańców czekają niespodzianki. Czasem odwiedzi ich ktoś znany (w pierwszej edycji mieszkańców odwiedził prowadzący teleturniej "Milionerzy" Hubert Urbański, trzej piłkarze: Jerzy Dudek, Tomasz Iwan i Tomasz Hajto, oraz Kayah. W drugiej edycji gośćmi byli głównie uczestnicy pierwszej edycji- Janusz Dzięcioł, Klaudiusz Sevković, Manuela Michalak i Piotr Gulczyński, a także piłkarze- Tomasz Hajto, Piotr Świerczewski, Tomasz Iwan, Robert Sowa, piosenkarka Ewa Bem, pomysłodawca programu John De Mol i zespół De Mono. Zaś w trzeciej edycji gośćmi byli- uczestnicy poprzednich edycji: Ireneusz Grzegorczyk i Piotr Lato oraz pierwszy polski hokeista grający w zawodowej lidze National Hockey League- Mariusz Czerkawski), innym razem mają możliwość obejrzenia meczu lub filmu na wideo, lub wysłuchania koncertu odbywającego się na dachu ich Domu. Zdarzają się też niemiłe niespodzianki. Jeżeli któryś z mieszkańców złamie regulamin Domu, może zostać wykluczony z gry. Ponieważ w Domu Wielkiego Brata tylko Wielki Brat wyznacza reguły, zasady programu mogą w każdej chwili mogą zostać zmienione.

Prowadzący
W większości krajów, w których nadawany był "Big Brother" prowadzący zmieniali się wraz z nowymi edycjami. U nas pierwszą edycję prowadził Grzegorz Miecugow i Martyna Wojciechowska, a drugą i trzecią Andrzej Sołtysik i Martyna Wojciechowska.


Odmiany Big Brother

Big Diet (Wielka Dieta)
Powstały różne odmiany programu "Big Brother". Jedną z nich jest "Big Diet"- Wielka Dieta, gdzie 6 kobiet i 6 mężczyzn zostaje zamkniętych w odizolowanym domu, a ich zadaniem jest schudnąć. Drużyna mężczyzn walczy przeciw kobietom. Po 4 tygodniach pocenia się i głodzenia, co tydzień odpada jedna osoba z gorszej (grubszej) drużyny- tę, która procentowo najmniej straciła na wadze. Zwycięzca wybierany jest przez widzów. Nagrodą jest tyle kilogramów złota, ile kilogramów dana osoba zrzuciła. Żeby nie było tak łatwo, w Domu wszędzie czyhają pokusy, z wypełnioną po brzegi lodówką na czele. Edycja tego programu, realizowanego w Niemczech nie cieszyła się zbytnią popularnością. Dlatego "Big Diet" bardzo szybko zniknął z anteny, na długo przed jego zakończeniem.

Big Brother The Battle (Big Brother Bitwa)
W Holandii i Polsce została zrealizowana zupełnie nowa odmiana programu "Big Brother". Do Domu Wielkiego Brata wprowadza się 14 osób, podzielonych na dwie drużyny. Po tygodniu dwie osoby, które uzyskały największą sympatię widzów, zostają kapitanami. Drużyny walczą między sobą i rozgrywają różne konkurencje- bitwy. Każda wygrana bitwa to konkretne przywileje, wygody i nagrody. Drużyna, która zwycięża zyskuje immunitet od nominacji oraz korzysta z całego systemu przywilejów, które przynależą tylko im, a z którego nie mogą korzystać przegrani. Przegrani tracą podwójnie, gdyż to właśnie jedna osoba z ich grupy będzie musiała opuścić grę. Nad rywalizacją obu drużyn czuwa Wielki Brat, który nie toleruje żadnych kompromisów czy układów. Jest sędzią bezwzględnym, surowym i przewrotnym. Nie jest już taki przyjacielski jak w podstawowych edycjach programu. Tym razem to już nie jest podglądanie życia, ale kibicowanie telewizyjnej rywalizacji. Program ten został zrealizowany również u nas- jako trzecia edycja "Big Brother" w Polsce.
w górę

© 2001-2024 Showmag.info